Rynki Kapitałowe w marcu 2015

Rynek akcji

Luty przyniósł profity dla inwestorów funduszy inwestujących kapitał na polskich akcji. Warszawski Indeks Giełdowy urósł wtedy o ponad dwa procent. Wzrosty napędzały w głównej skali średniaki i maluchy, bowiem indeks giełdowych tych największych (WIG20) zyskał jedynie 1%, kiedy wskaźnik giełdowych maluchów aż 5,6%. Oznacza to, że jak na razie obecny rok dał odwrócenie tendencji z roku 2014, kiedy to względnie lepszą inwestycją były największe spółki. Perspektywy dla globalnych rynków akcji wydają się poprawiać w bieżącym roku. Obecny rok przyniesie najprawdopodobniej lekkie podkręcenie tempa wzrostu światowej gospodarki. Jednocześnie w większości obszarów gospodarczych słusznie jest oczekiwać poprawy zagregowanych zysków o których donoszą spółki.

Ceny nie należą do historycznie niskich, jednak według nas nie są tak duże by się ich mocno obawiać zwracając uwagę na niskie stopy procentowe. Równocześnie szczytowo wyśrubowane ceny obligacji w wiodących regionach i wiążące się z tym małe szanse na zysk w segmencie dłużnym mogą przyczynić się do zwiększenia zainteresowania rynkiem akcji.

Patrząc lokalnie sądzimy, że rośnie szansa na utrzymanie w przyszłości przewagi „maluchów” nad „grubasami”. W segmencie małych firm łatwiej o poprawę zysków, a wyceny mogą być dobre. Szanse na wyższy zysk to także jak zwykle w tym przypadku znacznie większe ryzyko, związane m.in. z większą podatnością na wahania nastrojów i kierunku w którym płynie pieniądz (więcej o tym w tym miejscu).

Rynek papierów dłużnych

Jednym z ważniejszych czynników kształtujących sytuację na rynku polskich papierów dłużnych skarbowych jest polityka. Dla lokalnego rynku liczą się trzy instytucje. Pierwsza z nich, Rada Polityki Pieniężnej, ścięła na początku marca główną stopę procentową o 50 pkt. i równocześnie zasugerowała, że więcej nie będzie. Zasadniczo dla długu rokująca jest sytuacja, kiedy stopy procentowe mają wejść w tendencję spadkową (bo ich ceny automatycznie rosną pod wpływem spadków rentowności). Ponieważ rynek zawczasu uwzględniał marcową obniżkę, w tej chwili najważniejsze wydaje się, że nie będzie już kolejnych.

Co w Ekonomii?

Pierwszy i drugi miesiąc 2015 nie przyniósł ważkich wydarzeń, które zmieniłyby naszą ocenę perspektywgospodarczych dla kraju. Nadal konsekwentnie jesteśmy na stanowisku, iż na początku obecnego roku przekrojowo sytuacja dla lokujących kapitał nie budzi niepokoju, z szansami umiarkowanej poprawy w późniejszym czasie. Zgodnie z danymi z czwartego kwartału 2014 roku, krajowa gospodarka rozrosła się o 3,1% licząc rok do roku dzięki takim czynnikom jak konsumpcja wewnętrzna (wzrósł wówczas on o 3,1% rok do roku) oraz inwestycje, głównie przedsiębiorstw (+9% r/r). Obniżył zaś skalę ożywienia było saldo wymiany z zagranicą (-1,5%). W kolejnych miesiącach roku 2015 można się spodziewać przynajmniej utrzymania tempa wzrostu popytu krajowego a też małego przyspieszenia. Większa skala poprawy winna pojawić się na polu inwestycji, przede wszystkim za sprawą oczekiwanego wzrostu ilości realizowanych projektów infrastrukturalnych wg założeń budżetu UE na lata 2014-2020.

Również w zakresie handlu zagranicznego można przypuszczać, że czeka Nas nadejście pewnej poprawy dzięki coraz bardziej prawdopodobnego polepszenia koniunktury w UE (przy czym raczej saldo wymiany handlowej ze „Wschodem” nie poprawi się po znacznym pogorszeniu w 2014 roku). Ostatnio ciekawie się dzieje w segmencie polityki pieniężnej. Dzięki utrzymującej się ujemnej inflacji (inflacja za styczeń 2015 roku -1,3%), a ponadto w związku z decyzjami wielu europejskich banków centralnych zmierzających do zmniejszenia kosztu pieniądza, RPP niedawno ścięła główną stopę procentową z 2% do 1,5%. Przy okazji gremium dało do zrozumienia, że kończy się niemal 3- letni cykl obniżek.

Realizacja zamiarów Rady wydaje się przesądzona, więc nie należy obawiać się dalszych zmian kosztu pieniądza co najmniej do końca roku.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s