Co bada GUS?

Każda jednostka zatrudniająca pracowników każdego roku musi wysyłać do Urzędu Statystycznego liczne wypełnione danymi badawczymi druki. Na ogół mowa o czymś takim, jak druki PL1, ankieta o warunkach pracy Z 10, oraz różne druki innego typu, głównie powiązane z następującymi zakresami danych:

  1. Warunkami w pracy
  2. Trendami powstawania nowych miejsc pracy
  3. Trendami gospodarczymi
  4. Trendami inwestycyjnymi

Główny urząd statystyczny sprawdza również kwestie związane z BHP, tematy powiązane z płacami i w ogólności wszystkim tym, co pojawia się na odcinku pracodawca – podwładny.

Opole przoduje

Istotną lokatę w sprawdzaniu trendów i przyczyn ich powstawania, lub też prognozowania dalszych kierunków są wypadki przy pracy. Opole pod tym względem może się pochwalić – statystyka pokazuje, że jest tutaj szczególnie mało wypadków przy pracy. W zasadzie nic niezwykłego, albowiem województwo Opolskie jest najmniejszym województwem w kraju, na dodatek nie jest szczególnie mocno „obsiane zakładami przemysłowymi”. Jest to prawda, ale nie w odniesieniu do danych statystycznych, gdyż te liczone są w przeliczeniu na 1000 pracujących.

Wracając do kwestii wypadkowości w województwie opolskim – za jaką przyczyną?

Primo na pewno są to widoczne działania PIP Opole, na przykład:

  1. Programy zapobiegawcze
  2. Spotkania dla właścicieli firm
  3. Surowe kontrole kończące się nakazami i mandatami

Ta ostatnia kwestia na powyższej liście to nic przyjemnego, ale zarazem można zauważyć, że każda kontrola z Inspekcji Pracy Opole daje w jakiś nie bezpośredni sposób pożądany skutek – bardziej bezpiecznej pracy i zatrudnienia.

Kolejna kwestia, to większe wyedukowanie samych organizatorów pracy – z pomocą sieci sprawdzają, jakie ciążą na nich obowiązki w kwestii bezpiecznej pracy, dzięki zaawansowanym sieciowym narzędziom mogą łatwiej zapanować nad sprawami Kodeksu Pracy. Wychodzi na to, że nie trzeba już wkładać tak wiele wysiłku i nakładów, by zdobyć wiedzę o BHP i Prawa Pracy.

Ostatnia przyczyna niskiej liczby wypadków, to pracownicy. W Opolu i miastach województwa jest ogromna migracja za granicę z nadzieją znalezienia lepiej płatnej pracy.Zarazem pracownicy wróciwszy do Polski sami nie godzą się na zarobkowanie w zakładach nie spełniających wymogów Kodeksu Pracy i niechętnie przystają na zarobek uzyskiwany w niesprzyjających warunkach.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s